Direktor GCHQ: Kina i Rusija će preuzeti kontrolu na internetom

Velika Britanija i njeni saveznici rizikuju da izgube kontrolu nad internetom i bezbednošću budućih tehnologija zbog Kine i Rusije, koje imaju drugačiju i konkurentnu viziju budućnosti, izjavio je šef britanskog GCHQ. Ako se ne preduzmu odlučne mere „sve je jasnije da Zapad neće oblikovati i kontrolisati ključne tehnologije na kojima počivaju naš prosperitet i bezbednost. Ovo je prelomni trenutak,“ upozorio je Džeremi Fleming.

Fleming je naglasio da je Britanija svetski lider u sajber odbrani i da su nedavno uspostavljene Nacionalne sajber snage značajno ojačale kapacitete zemlje da izvodi ofanzivne operacije protiv neprijateljskih država i terorističkih grupa. Ogroman tehnološki sektor i univerziteti svetske klase proizvešće sledeću generaciju stručnjaka.

„Sve ovo zajedno znači da je Britanija danas zaista globalna sajber sila – veliki igrač u digitalnom svetu,“ kaže generalni direktor GCHQ. Međutim, upozorio je da „istorijska snaga ne znači da ćemo u budućnosti biti jednako moćni. U prirodi, tokom perioda brzih promena, jedino rešenje je prilagođavanje, a to važi i za nas.“

Velika revizija bezbednosti, odbrane i spoljne politike, koja je objavljena prošlog meseca i opisana kao istorijska, stavila je akcenat na digitalne sisteme. Boris Džonson je izjavio da „sajber kapaciteti radikalno menjaju način na koji živimo i vodimo ratove, baš kao što su to učinile vazdušne snage pre 100 godina. Naš novi pristup sajberu transformisaće našu sposobnost da zaštitimo svoje ljude, promovišemo naše interese širom sveta i svakodnevno poboljšavamo živote Britanaca.“

Na redovnom godišnjem predavanju o bezbednosti, na Imperijalnom koleždu u Londonu, Fleming je rekao: „U digitalnom okruženju, Britanija je evoluirala i napredovala. Možda smo geografski mali, ali mi smo peta najveća ekonomija na svetu i globalna trgovinska sila sa uticajem koji prevazilazi našu fizičku veličinu.“

Među strategijama za sigurniju budućnost, rekao je šef GCHQ, biće i kontinuirani razvoj suverenih tehnologija, uključujući kvantnu kriptografiju, koja se koristi za čuvanje najosetljivijih informacija u zemlji. Saradnja sa saveznicima na polju sajber odbrane u cilju zaštite naučnih istraživanja i lanaca snabdevanja takođe je imperativ, kao i podsticanje tržišnih uslova za inovacije, širok spektar tehnologija i raznovrsnost ponude.

„Ako u ovome budemo uspešni, nove politike će oblikovati tržišta, uz zaštitu i razvoj ključnih tehnologija. Sa tako čvrstim temeljima, Britanija će „sarađivati sa bliskim zemljama i udružiti resurse i znanje radi postizanja globalnih ciljeva“.

(Independent-ZTP, foto: PA)

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *