Poznat kao maršal Tvito, slovenački premijer Janez Janša na Tviteru je Donalda Trampa proglasio pobednikom američkih predsedničkih izbora, rekavši: „Prilično je jasno da su Amerikanci izabrali @realDonaldTrump @Mike_Pence na još #4 godine.“
Ispostavilo se da su ovo lažne vesti, ali tvit slovenačkog premijera nije bio ništa neobično. Jedan od osnivača nezavisne Slovenije, Janša se vremenom pomerao od levice ka krajnjoj desnici. Afirmisao se 80-ih godina kao novinar, pišući za levičarski časopis Mladina. Jugoslovenske vlasti su ga uhapsile 1988. zbog objavljivanja procurelih vojnih dokumenata. Posle masovnih protesta za njegovo oslobađanje, pridružio se političkom pokretu koji je pobedio na prvim demokratskim izborima u Sloveniji 1990.
1993. godine postao je predsednik desne Slovenačke demokratske stranke (SDS) i tu titulu drži do danas. Tri puta je bio premijer, mada je nakon izglasavanja nepoverenja 2013. osuđen na dve godine zatvora zbog korupcije. Viši sud u Ljubljani potvrdio je kaznu aprila 2014., ali ju je sledeće godine Ustavni sud Slovenije jednoglasno odbacio.
Janša je strastveni korisnik Tvitera preko kojeg vređa novinare, političke protivnike, širu javnost i sve koji se ne slažu sa njim. Širenje dezinformacija na njegovom Tviter profilu je sasvim uobičajeno. U julu je retvitovao video iz zavereničke serije QAnon: The Fall of Cabal, te pozvao pratioce da mu se pridruže na društvenoj mreži Parler, gde prati krajnje desničarske figure poput Pola Džozefa Votsona, Kejti Hopkins, Džeka Posobieka i urednika Infowars-a Aleksa Džonsa.
Premijer voli da napada novinare i javne ličnosti, vređa ih i širi laži o njima. Prema analizi njegovog Tviter profila, skoro 75% pratilaca je lažno, ali njegove tvitove redovno preuzimaju zvanični slovenački mediji, šireći njhov domet. „Janša ima dvosmerni pristup odnosima sa javnošću,“ kaže PR stručnjak Andraž Zorko. „Tviter koristi za skandalozne izjave koje šokiraju širu javnost i njegove protivnike, dok je u klasičnim medijima savršeno racionalan.“
Leta 2015., Janša i njegove kolege iz SDS-a finansirali su i pokrenuli medij pod nazivom Nova24TV. Njen slogan je „Prvi u službi istine“, ali realno je sve suprotno od toga. Stranačko propagandno glasilo redovno izbacuje laži o izbegličkoj krizi, muslimanima i LGBT zajednici. Levičarske stranke su je označile kao „fabriku mržnje“. „Poput Trampa, Janša se okružio klimoglavcima i počeo da veruje u sopstvenu propagandu koja ima za cilj da naruši liberalno-demokratski konsenzus,“ kaže politički analitičar Aljaz Bitenc Pengov.
„Nisam iznenađena što je ‘fejk njuz’ premijer javno podržao izbornu pobedu Donalda Trampa,“ kaže Anuška Delić, glavni urednik Ostro-a, centra za istraživačko novinarstvo u jadranskoj regiji. „Mediji pod nadzorom SDS-a i u većinskom vlasništvu poverenika mađarskog premijera Orbana glavni su izvori lažnih vesti i dezinformacija u Sloveniji.“
2016. godine, mađarski biznismeni su podržali Nova24TV investicijom od 800.000 evra, za koju se ispostavilo da je povezana sa Orbanovim režimom. Ponovo su investirali 2018., podižući ukupne mađarske investicije u SDS-ovske medije na više od 3,5 miliona evra. Ostali prihodi Nova24TV potiču od oglašavanja državnih preduzeća poput Telekoma Slovenije, Triglav osiguranja, Petrol grupe i drugih. Analitičari smatraju da ove kompanije finansiraju kanal kako bi se dodvorile vladajućoj partiji.

Prema Primožu Cirmanu, uredniku potala Necenzurirano.si, savez Orban-Janša nastao je nakon migrantske krize 2015. Obojica su iskoristili priliku da se predstave kao branitelji hrišćanske Evrope. Janšini motivi su bili očekivani. SDS je 2014. izgubio parlamentarne izbore dok je Janša bio u zatvoru. Stranci je bila potrebna nova platforma, a Janša ju je pronašao u antiglobalizmu. SDS-u su bili potrebni kanali za širenje novih ideja, pa je počeo da osniva vlastite medije. Od 2017. beležimo ogroman priliv mađarskog kapitala u medije koje su osnovali istaknuti članovi SDS-a ili sama stranka.“
Janša ne duguje samo medijsku mrežu susednom mađarskom autokrati. Nakon pobede na izborima 2018. godine, nije uspeo da formira koaliciju, jer su druge velike stranke osuđivale njegove tvrde desničarske stavove. Članak New York Timesa iz juna 2018. naglasio je veze Orbana i Janše, tvrdeći da je Janša sledio Orbanovu politiku. Tokom predizborne kampanje, Orban je pohvalio Janšu na Nova24TV, rekavši da je „Janša upravo onakav lider kakav je Sloveniji potreban.“
Od 2018. do proleća 2020., Janšina stranka je razvijala intenzivnu saradnju sa Orbanom i drugim liderima Višegradske grupe. Pandemija covida-19 otvorila je nove mogućnosti. Kada se u martu koalicija levog centra raspala, Janša je uspeo da formira koaliciju desnog centra sa njim na čelu. Odmah se bacio na posao, predlažući zakone kojim bi se uništio javni servis RTV Slovenija, a budžetski novac preusmerio njegovim propagandnim glasilima.
Istovremeno, Orban i Janša su započeli kovanje dugoročne strategije, uključujući povezivanje elektroenergetskih mreža i izgradnju novog zajedničkog naftovoda. Razgovaralo se i o vojnoj saradnji, pošto je slovenačka vlada odobrila investicioni vojni budžet od vrtoglavih 780 miliona evra za narednih šest godina.
„Savez je ojačao i proširio se na Severnu Makedoniju, gde su isti mađarski biznismeni kupili nekoliko medija koji podržavaju desničarsku VMRO-DPMNE“, objasnio je Cirman. „SDS i Orbanov Fides sinhronizovano glasaju u EU parlamentu. Ovaj savez predstavlja novi izazov za Sloveniju, jer Mađarska ima jake ekonomske, kulturne i političke interese u našoj zemlji, naročito u sferi infrastrukture, energetike i bankarstva.“
Barbara Rajgelj, docent prava sa Univerzitetu u Ljubljani kaže da je „tokom proteklih 30 godina bila uverena da je slovenačko društvo otporno na autokratiju, ali sada vidimo da to nije tačno. Janša nikada nije snosio posledice za svoje izjave na Tviteru, iako su njegovi napadi na novinare i javne medije dobro dokumentovani.“
Za sada, čini se da Janša ima svetlu budućnost. Sa parlamentarnom većinom u kojoj njegova partija dominira, te pod izgovorom pandemijskih mera, ima odrešene ruke da suzbije antivladine proteste. Dok su građani u strahu od odmazde režima, Slovenija ide putem propalih država.
(ForeignPolicy-ZTP, foto: MTI)